reklama

Kolobeh informácií a prekliaty kus Zeme

Krátko potom ako sa po prehre v prezidentských voľbách v Pobreží Slonoviny bývalý prezident Laurent Gbagbo odmietol vzdať funkcie v prospech medzinárodne uznaného víťaza volieb Alassana Ouattaru média zaplavili informácie o hrozbe visiacej nad touto krajinou- občianskej vojne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V januári však vypukli protesty v Tunisku a vlna nespokojnosti, ktorá sa prevalila celou Severnou Afrikou a Blízkym Východom upútala veškerú mediálnu pozornosť. Ben Alí padol. Pozornosť médií a verejnosti sa obrátila na Egypt. Napokon padol aj Mubarak. Kto padne ďalší piatok? Ktorá ďalšia krajina zhodí z trónu svojho tyrana? Krátko na to sme už všetci upierali zrak na Lýbiu. Padne aj Kaddáfi? A čo na to Západ? Ako dlho si rebeli udržia kontrolu nad Benghází a ostatnými územiami bez pomoci zo zahraničia? Bude bezletová zóna, či nebude? Možné odpovede a analýzy na túto otázku počúvame už len jedným uchom, v piatok o tretej poobede totiž Japonsko zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie v histórii tejto krajiny sprevádzané ničivou vlnou tsunami. Obarení hrôzou sledujeme, akú skazu dokáže napáchať matka príroda. Počet obetí narastá do čísel, pri ktorých človeka až zamrazí, a zväčšuje sa aj strach pred hroziacou ekologickou katastrofou a len ťažko nájdete v televízii kanál, ktorého obrazovku by neovládla Fukushima...... Píše sa ešte len marec roku 2011, ale už teraz sa zdá, že tento rok sa do histórie a do našej pamäti zapíše ako dôležitý, zvláštny a smutný ....... Čo však Pobrežie Slonoviny? Upokojila sa tamojšia situácia spolu so zmiznutím z obrazoviek CNN, BBC atď.? Nie, vôbec nie, len žiaľ na rozdiel od volaní po demokracii a slobode v arabskom svete, krviprelievanie nie je pod subsaharaskoafrickým Slnkom ničím novým.....

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na juh od Sahary by ste na mape Afriky len ťažko hľadali krajinu alebo krajinku, v ktorej za posledných 10-15 rokov nedošlo k žiadnemu krvavému konfliktu.....Či už je to občianska vojna v Južnom Sudáne, konflikt v Darfure, občianska vojna v Konžskej demokratickej republike alebo občianske vojny v krajinách Západnej Afriky a tak ďalej a tak ďalej......V médiách však väčšina týchto udalostí stála na pokraji záujmu, väčšiu pozornosť sem snáď obrátili len počas genocídy v Rwande v roku 1994......Napríklad o občianskej vojne v Sierra Leone väčšina z nás niečo tuší možno len vďaka vzhliadnutiu filmu Krvavý diamant s Leonardom DiCapriom.....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

CNN a BBC Pobrežie Slonoviny spomenie už len medzi rečou, na SMEčku sa musíte poriadne prehrabať v rubrike Zahraničie, aby ste o Pobreží Slonoviny našli aspoň nejakú tú zmienku, Spiegel alebo Deutsche Welle tiež nie sú veľmi nápomocní.....česť zachraňuje odborný časopis Foreign Policy (FP). „West Africa Lurches Toward War" hlása titulok- „Západná Afrika smeruje k vojne".

Pobrežie Slonoviny je rozdelené na dve časti podobne ako Líbya, juh ovláda Laurent Gbagbo, sever je pod kontrolou medzinárodne uznávaného víťaza volieb Ouattaru. Od počiatku konfliktu svoje domovy opustilo v Pobreží Slonoviny už 370 000 ľudí. Utečenci smerujú predovšetkým do susednej Libérie. Do krajiny, ktorá sa sama ešte vždy spamätáva z tej svojej občianskej vojny (1989-1996 a 1999-2003) a ktorá sa pomaly stavia na nohy, avšak naďalej jej patrí miesto na chvoste medzi tými najchudobnejšími. Počty utečencov zďaleka presahujú kapacity, ktoré Libéria má a súčasná situácia predstavuje podľa FP najväčšiu utečeneckú krízu v oblasti za posledných päť rokov. Do Libérie už dorazilo 80 000 utečencov, zatiaľ čo kapacita utečeneckého tábora vo výstavbe je len 15 000. Väčšina prichádzajúcich z Pobrežia Slonoviny tak našla prístrešok u domácich Libérijčanov, ktorí sú väčšinou príslušníkmi toho istého etnika ako obyvatelia z druhej strany hranice. Avšak s postupujúcim časom tolerancia domácich k prívalu utečencov klesá, väčšina z nich má problém uživiť samých seba, nieto ešte nakŕmiť ďalšie hladné ústa. V príhovore ľudu sa z rádia úradujúca prezidentka Libérie Ellen Johnson Sirleaf (prvá africká prezidentka) snaží občanov upokojiť a umierniť proti utečenecké nálady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň vzrastá aj strach z možného rozšírenia konfliktu spoza hraníc aj do samotnej Libérie. Krajina je pred bránami prezidentských volieb a i keď je favoritkou, Sirleaf ešte zďaleka nemá víťazstvo isté, môže aj tu dôjsť k spornému výsledku volieb, ktoré boli príčinou vypuknutia bojov v Cote d´Ivoire? Tento strach pred rozšírením konfliktu posilňujú aj správy o tom, ako sa opačným smerom ako utečenci vydávajú bývalý libérijskí rebeli a ešte väčšmi informácie o pokusoch rebelov prekročiť hranice do Libérie.

Kolobeh informácií neustále sa na nás valiaci z médií neprestáva- všetci s hrôzou sledujeme zábery zo zemetrasením zničeného Japonska, trasieme sa pred ďalším „Černobylom", čakáme ako dopadnú rokovania BR OSN o zavedení bezletovej zóny nad Lýbiou...... A v subsaharskej Afrike zase raz tečie krv a ľudia nedobrovoľne opúšťajú svoje domovy, zatiaľ čo svet upiera svoj zrak úplne iným smerom......Nič nové na tom prekliatom kuse Zeme.....Pozerá sa vôbec niekto?

Michaela Obertová

Michaela Obertová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Písanie je terapiou pre dušu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu