Leto na Severe

Autor: Michaela Obertová | 5.7.2017 o 11:29 | (upravené 11.7.2017 o 8:50) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  1098x

Našinec si druhé najväčšie mesto Švédska spojí najmä s titulom majstrov sveta v hokeji z roku 2002. Göteborg však ponúka široké spektrum atrakcií a na svoje si príde každý turista.

Navyše v letných mesiacoch ho na cestách sprevádzajú aj dlhé dni. Mesto so strednou Európou spája pravidelná linka nízko-nákladovej leteckej spoločnosti Wizzair z Budapešti. Cena leteniek sa bez dodatočných poplatkov za batožinu pohybuje vo výške okolo 25 eur. Nenáročný turista sa dokáže v Göteborgu v pokojnej lokalite ubytovať za dobrú cenu prostredníctvom služby AirBnB. Veľkú výhodu predstavuje mestská karta, dostupná na 24, 48 alebo 72 hodín. Okrem permanentky na všetky formy mestskej hromadnej dopravy, slúži aj ako vstupenka do väčšiny atrakcií a múzeí. Zároveň sa spolu s ňou dajú objednať aj mapa a brožúrky s informáciami o poskytovaných zľavách a sprievodca mestom. Najviac možno z karty vyťažiť počas hlavnej sezóny v mesiacoch júl a august, keď sa k atrakciám pridávajú aj výlety loďou.

Göteborg založil v roku 1621 švédsky kráľ Gustav Adolf II. Jedno z hlavných námestí Gustav Adolf Torg ho zobrazuje v pozícii s prstom ukazujúcim na zem, v ktorej údajne vyriekol slová: "Tu bude stáť mesto!". Keďže prevládal bahnistý terén, na jeho výstavbu pozval Holanďanov, ktorí ovplývali bohatými skúsenosťami so stavbou miest v podobných podmienkach. Bahno stojí aj za rozhodnutím nevystavať v meste na rieke Göta älv metro, jadro mestskej hromadnej dopravy dodnes tvorí električková sieť. Mesto v jeho počiatkoch obkolesovali hradby, z ktorých sa dnes zachovala už len posledná malá časť.

 

S mestskou kartou sa naskytuje príležitosť rýchlo sa zoznámiť s mestom prostredníctvom prehliadky so sprievodcami tradičnou loďou Paddan, rovnako ako aj vláčikom Stinsen Sightseeing či autobusom. Problémom nie je ani začať s prehliadkou mesta na vlastnú päsť, po anglicky sa dohovoríte takmer všade. V súčasnosti je na rozdiel od minulosti mesto známe aj segregáciou medzi bohatými a chudobnými, pôvodnými Švédmi a imigrantmi a ich potomkami. Nám sa podarilo pri neúspešnom hľadaní jazera Bergsjö dostať do štvrte, kde dominovali imigranti. Našinca prekvapí asi aj neporiadok v uliciach mesta či žobrajúce ženy na zastávkach MHD v centre.

 

 

 

Druhé najväčšie mesto Švédska niekedy nazývajú aj malý Londýn, určite aj vďaka množstvu zelene. Priamo v centre mesta sa rozkladá Záhradná spoločnosť Göteborgu, v jej priestoroch a skleníkoch nájdete rastliny z celého sveta. Cez cestu susedí s parkom Kungsparken, v ktorom vysadili všetky druhy stromov, rastúce v severských krajinách. Na území najväčšieho parku Slottskogen sídli okrem iného aj zoologická záhrada s voľným vstupom. Návštevníci môžu obdivovať napríklad tučniaky či losy. Pre deti je k dispozícii aj detská zoologická záhrada. Neďaleko od Slottskogen láka turistov Botanická záhrada s množstvom rastlín z celého sveta. Zaujme napríklad strom Davidia obalová,ktorá svojimi listami pripomína papierové vreckovky. Z Botanickej záhrady možno prejsť do susednej prírodnej rezervácie Änggården. Okrem niekoľkých jazier sa na jej území rozkladá aj arborétum ázijských stromov Botanickej záhrady.

 

 

 

 

Počas daždivých dní poskytuje Göteborg možnosť uchýliť sa do množstva múzeí. Nám počasie prialo dostatočne a skrýšu sme museli hľadať len jeden deň a zavítali sme len do múzeí Universeum, Maritiman a múzea umenia. V prípade horšieho počasia ale otvárajú držiteľom mestskej karty svoje dvere i Volvo múzeum, fotografické centrum Hasseblad, mestské múzeum, Aeroseum, športové múzeum, múzeum histórie medicíny, morské múzeum či prírodno-historické múzeum. Universeum poskytuje zážitok v podobe simulácie podmienok v dažďovom pralese, akvária so žralokmi či výstavy o vesmíre. Múzeum umenia vystavuje diela klasických, ale aj novodobých severských, ako aj svetových umelcov. Medzi najvýznamnejšie patria diela Rembrandta, Picassa alebo Van Gogha. Maritiman sa rozkladá na niekoľkých lodiach na rieke. Okrem podpalubia menších lodí láka aj vnútro švédskej vojnovej lode.

 

 

Vedľa múzea Universeum sa rozkladá najväčší zábavný park Škandinávie Liseberg, ktorý by sa mal v najbližších rokoch ešte rozrásť. Pre menej odvážnych ponúka napríklad vtáčiu perspektívu na celý park a mesto z ruského kolesa Lisebergshjulet. Pri strachu z výšky si možno výhľad na mesto vychutnať radšej počas vychádzky k pevnosti Skansen Kronan v centre mesta. Náhľad do histórie sa ponúka aj s výletom k pevnosti Bohus na ostrove neďaleko mesta. Stačí len nasadnúť na zelenú linku v centre. Pevnosť vystavali v minulosti na pôvodnej švédsko-nórskej hranici.

 

 

V meste funguje aj systém požičiavania si mestských bicyklov, takže aj zahraničný turista sa môže vydať na výlet na bicykli. Ten náš sa začal v centre mesta a pokračoval cez štvrť Haga s malebnou architektúrou. Pri prechode cez rušnú ulicu Haga Nygata neostávalo iné ako zosadnúť z bicykla a tlačiť ho. Ulicu totiž vyhľadávajú turisti, aby okúsili švédsku tradíciu fika - vychutnanie si kávy s koláčom. Niektoré kaviarne ponúkajú obrie osie hniezda. Náš výlet ďalej pokračoval cez štvrť Mariaplan s tradičnou severskou výstavbou a okolo mostu  Älvsborg, spájajúcom centrum mesta so severnou časťou na ostrove Hissingen. Cieľ našej cyklistickej výpravy predstavoval prístav Saltholmen, odkiaľ smeruje hromadná lodná doprava na južné súostrovie Göteborgu. Do centra mesta sa aj s bicyklom dostanete lodnou hromadnou dopravou. Napriek tomu, že teploty sa v polovici júna šplhajú len do výšky okolo 20 stupňov, najmä v oblastiach v okolí mora netreba zabúdať na ochranu pred slnečným žiarením. V čase krátko pred letným slnovratom hreje slnko v pekné dni silnejšie ako v strednej či dokonca južnej Európe a ľahko si spálite pokožku.

 

 

 

 

 

Širšiu oblasť Göteborgu tvorí jeho južné a severné súostrovie, s ktorými ho spája hromadná lodná doprava. Počas vrcholu sezóny štartuje asi každých 5 až 7 minút. Najväčšie lákadlo predstavuje južné súostrovie, dostupné z prístavu Saltholmen a počas hlavnej turistickej sezóny aj priamo z centra mesta. Ostrovy Styrsö, Donsö, Vrångö ako aj menšie ostrovy obýva celoročne asi 8-tisíc obyvateľov, v lete ich počet rastie na dvojnásobok. Okrem pláži s priezračne čistou vodou, ponúkajú aj množstvo prírodných turistických chodníčkov. Značenie však pokrivkáva a preto je dobré pohybovať sa po ostrovoch výlučne s GPS. Ochotne vám pomôžu aj domáci, ale najmä u starších s angličtinou na rozdiel od mesta neuspejete a môže nejaký čas trvať, kým na niekoho vôbec natrafíte. Na južnom súostroví platí až na pár drobných výnimiek zákaz automobilov. Obyvatelia sa prepravujú elektromobilmi, na motocykloch a bicykloch či pešo. Ak sa vám podarí zablúdiť tak, ako nám môžete zažiť aj pohľad na pokojné tempo života na ostrovoch. Našťastie sme sa v našom pátraní za vyhliadkou Radarberget nevzdali a vďaka pomoci mladej ostrovanky sa nám naskytol pohľad na takmer celé južné súostrovie a pokoj a krásu, ktorú nemožno zachytiť na fotografiách či videu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Slovákmi sa nerodíme, ale stávame

Národnosť sa neurčuje podľa DNA.


Už ste čítali?